GK Splitt logo
Gymnastikklubben Splitt
GK SPLITT

Information om Trupp Silver

I Trupp Silver tränar gymnaster från det året man fyller 11. Vi tävlar på nivå 7-6  i dagsläget. Dock utgår vi alltid ifrån gymnasterna när vi bestämma vilken nivå vi tävlar på. Vi tävlar en gång per termin. Går man i Trupp Silver förväntas man delta på tävlingar, uppvisningar och andra arrangemang inom föreningen som Julshow och Splittcupen. 

 

I Trupp Silver finns ingen kravprofil utan man kan vara en gymnast som är nybörjare eller som har tränat i flera år. Man får chansen att utvecklas och sträva mot de mål man själv har som enskild individ. 

 

Vårt mål är att gymnasterna ska känna en fin tillhörighet till ett lag, uppleva glädje och gemenskap samt en chans till utveckling hos de gymnaster som önskar detta. 

 

I Trupp Silver behöver man inte göra en nyanmälan varje termin utan man följer automatiskt med in i nästa termin. Skulle gymnasten inte vilja fortsätta i Trupp Silver måste ni alltså maila kansli@gksplitt.se för att be oss ta bort gymnasten från gruppen så att platsen kan lämnas vidare till någon annan. 

 

Sponsorer