Glada och duktiga gymnaster tävlade i Höstcupen

Alla tre glada Splittlag som tävlade i Höstcupen i Skurup

Söndagen den 31 oktober stod GK Splitt som arrangör av Höstcuperna i Skurup, Skurupshallen.

54 lag från hela Skåne kom till start och samtliga var de redo att under hela dagen tävla i grenarna matta och hopp.

Från GK Splitt tävlade tre lag med våra minsta tjejer.

Det var ett lag från 8-12 årsgruppen och två lag från RM yngre trupp som ställde upp för hemmaföreningen GK Splitt.

Det var ett gäng förväntansfulla, smånervösa och glittrande tjejer från GK Splitt som glatt hejade på varandra under söndagseftermiddagens del av tävlingen.

Alla tre lagen presterade super bra och det var mycket stolta tränare som på kvällen lämnade Skurup.

För tjejerna i 8-12 årslaget och det minsta laget från RM yngre trupp var det första gången de tävlade, så det var en extra spännande dag för dom.

Andra laget från RM yngre trupp har varit med i denna tävling tidigare och visade i år upp tävlingens i särklass svåraste övningar.

Härligt att se alla våra små duktiga tjejer och deras gympaglädje!

På tävlingen gjorde också ett flertal glada och engagerade Splittare sina insatser för att hela tävlingsarrangemanget skulle bli så bra som det blev. Ett stort tack till er alla – ingen nämnd, ingen glömd!

Stolta tränare för lagen var:
Emma Fjorde, Matilda Fjorde, Lotta Hedberg, Annica Hellström, Roxanne McGowan och Shiralee McGowan.


Aktivitetskalender

12 mars 2012